Solution Tutorial sheet 3
1. For Fraunhofer diffraction , for pth minimum b sin p
Here p = 1, b = 0.2 mm = 0.2 x 10-3 m
Therefore sin 1 (1)
0.2 10 3
y
Also sin p f where distance of the lens from the screen is equal to the focal
length of the lens
Here y = 5 mm = 5 x 10-3 mm and f = 2 m
5 10 3
Therefore sin 1 (2)
2
From (1) and (2)
λ = 500 nm
2. diameter of aperture b = 10 μm = 10-5 m
focal length of lens f = 1 m
λ = 5 x 10-7 m
let y be the distance between the centre of central maximum and the first dark
f
ring, then y 5cm
b
3. The first dark fringe is on either side of the central bright fringe. Here p = ±1,
D = 2 m, λ = 6000 A0 = 6000 x 10-10 m
x
sin
D
b = 0.30 mm =3 x 10-4 m
b sinθ = pλ
ax
p
D
therefore x = ± 4 x 10-3 m
(+ve and –ve sign corresponds to dark fringes on either side of the cental bright
fringe.
width of central bright fringe y = 2x = 8 mm
4. b sinθ = pλ, where θ is half angular width of central maximum.
p = 1, a = 12 x 10-5 cm = 12 x 10-7 m, λ = 6000 x 10-10 m.
Therefore θ = 300
Angular width of central maximum = 2θ = 600.
5. Condition for diffraction minima is b sinθ = pλ .
Assume that θ be very small (measured in radians) so sinθ ≈ θ
Thus angle corresponding to first minima is
θ = pλ / b = (1 x 5 x 10-5) / (2 x 10-2) = 2.5 x 10-3 rad
and to second minima is
= (2 x 5 x 10-5) / (2 x 10-2) = 5 x 10-3 rad
the minima will be separated by the distance = fΔθ = (5 x 10-3 - 2.5 x 10-3) x 20 =
0.05 cm.
6. no. of lines per cm = 4000
grating element = a + b = 1/4000 cm = 2.5 x 10-6 m.
order of principal maximum = p = 1
if θ be the angle of diffraction then (a + b) sinθ = pλ
sinθ = (1 x 500 x 10-9) / (2.5 x 10-6) = 0.2
θ = 11.50.
7. the condition for pth principal maxima is (a + b) sinθ = pλ
since maximum value for θp = π/2, hence highest value of p is given by
(a + b) sin π/2 = pλ
p = (a + b) / λ
now a + b = 1.5 x 10-6 m; λ = 550 x 10-9 m
p = 2.7.
hence only 2nd order principal maxima can be seen and 3rd and higher order
maxima will be invisible.
8. λ = 589.3 x 10-9 m, dλ = 0.6 x 10-9 m, p = 1, N = ?
As R Np
d
N d p = 982 lines
1.22
9. limit of resolution is
b
if x is the distance between two points on moon, then
x
r
x = θ * r = (1.22 λ b) / r
here b = 500 cm, λ = 55 x 10-8 m and r = 3.8 x 108 m.
then x = 50.996 m
10. here a = 0.02 mm = 2 x 10-5 m, b = 0.1 mm = 10-4 m
(a + b) = 1.2 x 10-4 m , λ = 48 x 10-7 m, D = 50 cm = 0.5 m
the angular separation between two consecutive fringes is
3
sinθ2 - sinθ1 = θ2 – θ1 = θ =
2(a b) 2(a b)
x
also
( a b) D
D 4.8 10 7 0.5
x 2 10 3 m
(a b) 1.2 10 4
x = 2 mm
the angular separation between the central maximum and the first minimum is
sinθ = θ =
2( a b)
x1
D
D 4.8 10 7 0.5
x1 1 10 3 m
2( a b ) 2 1.2 10 4
x1 = 1 mm
the distance between central maximum and first minimum is 1 mm.