Republic of the Philippines
Leyte Normal University
College of Education
Tacloban City
Detailed Lesson Plan 2
By; Orejola, Lorena Mae, Quejada, Aravilla and Morales, Richele Mae
I. Topic: Word Problems Involving Division of Whole Numbers Including Money.
II. Target Learning Competency: By the end of the lesson, the learners will be able to divide of
whole numbers including money.
III. Pre-requisite Skills: Division of whole numbers including money
Teacher’s Activity Student’s Activity
IV. Presentation of the problem
The instructor will offer a scenario that is
need to be solved. The pupils will then have
the opportunity to research the questions
using any method they can come up with.
Okay everyone, please read.
“Php 5,876 are distributed equally among 26
men. How much money will each person
get?”
Okay, thank you.
The example given is needed to be solve. As
we’ve read the situation, what is the problem The problem there is, how much money each
there? person can get?
That’s correct!
Since, you’ve stated the problem, we can start
now how to solve the problem.
Generation of Solution:
Post the jumbled problem of the band.
How many of her cousins can she
invite?
Each ticket costs Php 100
Lea wants to invite her cousins to see
a volleyball game with her
She has Php 500
Watch out:
(Performing the activities)
Ask: Can you arrange the sentences to from a
word problem? Can you do it by pairs? Yes ma’am.
Do you all agree that this is the correct Solution:
arrangement? Can you show other Lea wants to invite her cousins to watch a
arrangements? Does your work make sense? volleyball game with her. She has Php 500.
How many of her cousins to see a volleyball?
Processing of Solutions:
Now, let us solve the problem. Do it with Possible Solutions:
your partners. Let the students work on the
problem and ask someone to show their Php 500
solution on the board. - Php 100
Php 400
- Php 100
Php 300
- Php 100
Php 200
- Php 100
Php 100
- Php 100
0
Tip:
Direction:
The cost of 35npencil boxes is P1,820. Find it
cost of 1 pencil box.
Cost of 35 pencil box = P1,820
Cost of 1 pencil box = 1,820/35
35/1,820 = 052
052
35 √ 1,820
-0
- 182
175
0070
- 70
00
Therefore, The cost of 1 pencil box is P52.
Synthesis
Did you learn something from our lesson
today?
Yes, teacher.
Okay, again, how are you going to solve it?
Step 1: Understand
What is asked?
How much did he spend?
Step 2: Plan
What are the given?
Step 3: Solve
What are you going to do to solve the
problem?
Very Good!! Step 4: Check lookback
Now that you understand the lesson, I will
give you an activity to do now that you have
learned it.
Now, this is what you are going to do.
Direction: Answer the following problem.
1. "Sarah had P120, and she wanted to
buy some books that cost P15 each.
How many books can she buy with
her money, and how much money will
she have left?"
2. "Adrian wanted to buy a pair of Fila
sneakers that cost P90 each. He saved
up a total of P360 to purchase these
sneakers. How many pairs of Fila
sneakers can Adrian buy with his
savings, and how much money will he
have left after buying the sneakers?"
3. Emily went shopping and spent P240
on clothes. She bought 6 identical
dresses for a school event. How much
did each dress cost, and how much
money does she have left if she started
with P500?"