A Level Math Paper 2 Probability Theory
A Level Math Paper 2 Probability Theory
Sample space
Example 1
Events
Example2
Probability of an event
Example 3
Find the probability of getting two heed when an ordinary coin is tossed thrice
Example 4
Find the probability of getting a number greater than 3 when ordinary die is tossed once
S = (1, 2, 3, 4, 5, 6)
E = (4, 5, 6)
1
P(E) =
3
Intersection of events
For any two events A and B, the probability that A and B occur together is (A∩B)
Union of event
For any two events A and B, the probability that event A or B or both occur is P(A∪ 𝐵)
Example 5
2 4
The probability that a student passes economics is , the probability that he passes mathematics is .
3 9
4
If the probability that he passes at least one of them is . Find the probability that he passes both
5
subjects.
Complement of events
A’ denotes event A does not occur
Venn diagram
Contingency table
B B’ (i) P(A) = P(A∩ 𝐵) + P(A∩ 𝐵′)
A P(A∩ 𝐵) P(A∩ 𝐵′) P(A) (ii) 𝑃(𝐴’) = 𝑃(𝐴′ ∩ 𝐵) + 𝑃(𝐴’ ∩ 𝐵′)
A’ P(A’ ∩ 𝐵) P(A’∩ 𝐵′) P(A’) (iii) P(B) = P(A∩ 𝐵) + P(A′ ∩ 𝐵)
P(B) P(B’) 1 (iv) P(B’) = P(A∩ 𝐵′) + P(A′ ∩ 𝐵′)
Demorgan’s rule
(i) P(A’ ∩ 𝐵′) = P(A∪ 𝐵)′ = 1 − P(A ∪ 𝐵)
P(neither A nor B = 1 – P(A or B)
(ii) P(A’∪ 𝐵′) = 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)′ = 1 − 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)
Types of events
- Undefined events
- Mutual events
- Independent events
- Exhaustive events
Unidentified events
Example 6
19 2 4
Event A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A∪ 𝐵) = find
30 5 5
(i) P(A∩ 𝐵)
Using, P(A∪ 𝐵) = 𝑃(𝐴) + 𝑃(𝐵) − 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)
19 2 4 19+12−24 7
P(A∩ 𝐵) = + − = =
30 5 5 30 30
(ii) P(A’ ∩ 𝐵′)
Using, P(A’ ∩ 𝐵′) = P(A∪ 𝐵)′ = 1 − P(A ∪ 𝐵)
4 1
P(A’ ∩ 𝐵′)= 1 - =
5 5
(iii) P(B∩ 𝐴′)
Using, P(B) = P(B∩ 𝐴′) + 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)
2 7 5 1
P(B∩ 𝐴′) = − = =
5 30 30 6
(iv) P(A’∪ 𝐵)
P(A’∪ 𝐵) = 𝑃(𝐴’) + P(B) – P(A’∩ 𝐵)
19 2 1 3
= (1 − )+ − =
30 5 6 5
(v) P(A∩ 𝐵′)
P(A∩ 𝐵′) = P(A) – P(A∩ 𝐵)
19 7 12 2
= − = =
30 30 30 5
Example 7
Event X and Y are such that P(C) = 0.3 P(Y) = 0.4 and P(X∩ 𝑌) = 0.1, find
(i) P(Y’)
P(Y’) = 1- P(Y) = 1 – 0.4 = 0.6
(ii) P(X∩ 𝑌′)
P(X∩ 𝑌′) = P(X) – P(X∩ 𝑌) = 0.3 – 0.1 = 0.2
(iii) P(X’∩ 𝑌′)
P(X’∩ 𝑌′) = P(X’) – P(X’∩ 𝑌) = (1-0.3)- 0.3 = 0.4
(iv) P(X’∪ 𝑌′)
P(X’∪ 𝑌′)= P(X∩ 𝑌)′ = 1 − 0.1 = 0.9
Example 8
Events A and B are such that P(A) = 0.4, P(A∩ 𝐵) = 0.1 𝑎𝑛𝑑 𝑃(𝐴 ∪ 𝐵) = 0.9, find
(i) P(B)
P(A∪ 𝐵) = P(A) + P(B) – P(A∩ 𝐵)
0.9 = 0.4 + (P(B) – 0.1
P(B) = 0.6
(ii) P(A’∩ 𝐵)
P(A’∩ 𝐵) = 𝑃(𝐵) − 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)
= 0.6 – 0.1
= 0.5
(iii) P(A∩ 𝐵′)
P(A∩ 𝐵′) = 𝑃(𝐴) − 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)
= 0.4 – 0.1
= 0.3
(iv) P(A∪ 𝐵′)
P(A∪ 𝐵′) = P(A) + P(B’) – P(A∩ 𝐵′)
= 0.4 +(1-0.6) – 0.3
= 0.5
Example 9
Events A and B are such that P(A) = 0.7, P(A∩ 𝐵) = 0.45 and P(A’∩ 𝐵′) = 0.18, find
(i) P(B’)
P(A’) =P(A’∩ 𝐵) + 𝑃(𝐴′ ∩ 𝐵′)
P(B’) = 0.43
Alternatively
1 – P(AUB) = 0.18
P(AUB)= 0.82
P(B) = 0.57
The probability that Anne reads the NewVision is 0.75 and the probability that she reads
NewVision and bot Daily-monitor is 0.65. The probability that she reads neither of the
papers is 0.15. Find the probability that she reads Daily-monitor.
P(D’) = 0.2
Example 11
4
Event A and B are such that P(A’∩B) = 3x, P(A∩B’) = x and P(B) = . Use a Venn diagram
7
to find the value of
(i) x
(ii) P(A∩B)
Solution
Exercise A
1. Event C and D are such that P(C) = 0.5, P(D) = 0.7 and PCUD) = 0.8, find
(i) P(C∩D)
(ii) (ii) P(C∩D’)
2. Events A and B are such that P(A) = 0.36, P(B) = 0.25 and P(A’∩B) =0.24. Find
(i) P(A’) (ii) P(A∩B) (iii) P(AUB) (iv) P(A∩B’) (v) P(A’UB’)
3. Events C and D are such that P(C) = 0.7, P(C∩D)= 0.3 and P(CUD) = 0.9. Find
(i) P(D), (ii) P(C∩D’) (iii) P(C’∩D) (iv) P(C’∩D’)
2 1 1
4. Events A and B are such that P(A’) = , P(B) = and P(A∩B) = . Find
3 2 12
(i) P(AUB) (ii) P(A∩B’)
2 5 3
5. Events A and B are such that P(A) = , P(A∩B) = and P(AUB) = . Find
3 12 4
(i) P(B) (ii) P(A’∩B)
6. Events A and B are such that P(A) =P(B), P(A∩B) = 0.1 and P(AUB) = 0.7. Find
(i) P(A) (ii) P(A’UB)
7 3 2
7. Event A and B are such that P(A) = , P(B) = and PA∩B) = . Find
12 4 5
(i) P(AUB) (ii) P(A∩B’)
Solutions to exercise A
1. Event C and D are such that P(C) = 0.5, P(D) = 0.7 and PCUD) = 0.8, find
(i) P(C∩D)
P(C∪ 𝐷) = 𝑃(𝐶) + 𝑃(𝐷) − 𝑃(𝐶 ∩ 𝐷)
0.8 = 0.5 + 0.7 −𝑃(𝐶 ∩ 𝐷)
𝑃(𝐶 ∩ 𝐷) = 0.4
(ii) (ii) P(C∩D’)
P(C) = P(C∩ 𝐷) + P(C∩ 𝐷′)
P(C∩ 𝐷′) = 0.5 – 0.4 = 0.1
2. Events A and B are such that P(A) = 0.36, P(B) = 0.25 and P(A’∩B) =0.24. Find
(i) P(A’) = 1 – P(A) = 1 – 0.36 = 0.64
(ii) P(A∩B)
P(B) = P(A∩ 𝐵) + P(A′ ∩ 𝐵)
P(A∩ 𝐵) = 0.25 -0.24 – 0.01
(iii) P(AUB)
P(AUB) = P(A)+ P(B) – P(A∩B)
= 0.36 + 0.25 – 0.01 = 0.6
(iv) P(A∩B’)
P(A) = P(A∩B) + P(A∩B’)
P(A∩B’) = 0.36 -0.01 = 0.35
(v) P(A’UB’)
P(A’∪ 𝐵′) = 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)′ = 1 − 𝑃(𝐴 ∩ 𝐵)
= 1 – 0.01 = 0.99
3. Events C and D are such that P(C) = 0.7, P(C∩D)= 0.3 and P(CUD) = 0.9. Find
(i) P(D)
P(CUD)= P(C) + P(D)- P(C∩D)
P(D) = 0.5
(ii) P(C∩D’)
P(C) = P(C∩D) + P(C∩D’)
P(C∩D’)= 0.7 – 0.3 = 0.4
(iii) P(C’∩D)
P(D) = P(C∩D) + P(C′ ∩D)
P(C′ ∩D) = 0.5 – 0.3 = 0.2
(iv) P(C’∩D’)
P(C’∩D’)= 1 - P(CUD) = 1 – 0.9 = 0.1
2 1 1
4. Events A and B are such that P(A’) = , P(B) = and P(A∩B) = . Find
3 2 12
(i) P(AUB)
2 1
P(A) = 1- P(A’) = 1 - =
3 3
1 1 1 9 3
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(A∩B) = + − = = = 0.75
3 2 12 12 4
(ii) P(A∩B’)
P(A) = P(A∩B) + P(A∩B’)
1 1 3 1
P(A∩B’) = − = = = 0.25
3 12 12 4
2 5 3
5. Events A and B are such that P(A) = , P(A∩B) = and P(AUB) = . Find
3 12 4
(i) P(B)
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(A∩B)
3 5 2 6 1
P(B) = + − = = = 0.5
4 12 3 12 2
(ii) (ii) P(A’∩B)
P(B) = P(A∩B) + P(A′ ∩B)
1 5 1
P(A′ ∩B) = − =
2 12 12
6. Events A and B are such that P(A) =P(B), P(A∩B) = 0.1 and P(AUB) = 0.7. Find
(i) P(A)
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(A∩B)
2P(A) = 0.7 + 0.1 =0.8
P(A) = 0.4
(ii) P(A’UB)
P(A) = P(A∩B) + P(A∩B’)
P(A∩B’) = 0.4 -0.1 = 0.3
P(A∪ 𝐵′) = P(B) + P(A’) – P(A∩ 𝐵′)
= 0.4 +(1-0.4) – 0.3
= 0.57
7 3 2
7. Event A and B are such that P(A) = , P(B) = and PA∩B) = . Find
12 4 5
(i) P(AUB)
P(AUB) = P(A) + P(B) - PA∩B)
7 3 2 56 14
= + - = =
12 4 5 60 15
(ii) (ii)P(A∩B’)
P(A) = PA∩B)+ P(A∩B’)
7 2 11
P(A∩B’) = − = ]
12 5 60
Example12
1 2
Events A and B are mutually exclusive such that P(B) = , P(A) = , find
2 5
(i) P(AUB)
1 2 9
P(AUB) = P(A) + P(B) = + = = 0.9
2 5 10
(ii) P(A’∩B)
P(A’∩B) = P(B) - P(A∩B) = 0.5 – 0 = 0.5
(iii) P(A’∩B’)
P(A’∩B’) = P(AUB)’ = 1 – P(AUB) = 1- 0.9 = 0.1
Example 13
7 3
Event A and B are mutually exclusive such that P(AUB) = , P(A) = ; find
10 5
(i) P(B)
P(B) = P(AUB) + P(A∩B) – P(A)= 0.7 + 0 – 0.6 = 0.1
(ii) P(A’∩B)
P(B) = P(A∩B) + P(A′ ∩B)
P(A′ ∩B) = 0.1 – 0 = 0.1
(iii) P(A∩B’)
P(a) = P(A∩B) + P(A∩B’)
P(A∩B’) = 0.6 – 0 = 0.6
(iv) P(A’∩B’)
P(A’∩B’) = P(AUB)’ = 1-P(AUB) = 1- 0.7 = 0.3
(v) P(A’UB’)
P(A’UB’)= P(A∩B)’ = 1 - P(A∩B) = 1- 0 = 1
(vi) P(AUB’)
P(AUB’) = P(A) + P(B’) –P(A∩B’)
= 0.6 + 1- 0.1 -0.6 = 0.9
(vii) P(A’UB)
P(A’UB) = P(B) + P(A’) –P(A′ ∩B)
= 0.1 + 1- 0.6 -0.1 = 0.4
Example 14
In an athletics competition in which there no dead heats, the probability that Kiplimo wins is 0.5, the
probability that Bekele wins is 0.2, the probability that Cheptegei wins is 0.1.
Revision exercise B
1 2
1. Events A and B are mutually exclusive such that P(A) = and P(B) = ; find
2 5
3. Events A and B are mutually exclusive such that P(B) = 0.4, P(A) = 0.5, find
(i) P(B) (ii) P(A’∩B) (iii) P(A∩B’) (iv) P(A’∩B’) (v) P(AUB’) (vi) P(A’UB)
5. Events A and B are mutually exclusive such that P(A’∩B) = 0.3, P(A’UB) = 0.45, find
(i) P(B) (ii) P(A) (iii) P(A’∩B) (iv) P(A’∩B’) (v) P(AUB’) (vi) P(A’UB)
6. Event A and B are mutually exclusive such P(AUB) = 0.9, P(AUB’) = 0.6, find
(i) P(B) (ii) P(A) (iii) P(A’UB) (iv) P(A’∩B’) (v) P(A’UB’)
Solutions to exercise B
1 2
1. Events A and B are mutually exclusive such that P(A) = and P(B) = ; find
2 5
1 2 9
(i) P(AUB) = P(A) + P(B) = + = = 0.9
2 5 10
3. Events A and B are mutually exclusive such that P(B) = 0.4, P(A) = 0.5, find
(i) P(A’UB)
5. Events A and B are mutually exclusive such that P(A’∩B) = 0.3, P(A’UB) = 0.45, find
P(A’) = 0.45
6. Event A and B are mutually exclusive such P(AUB) = 0.9, P(AUB’) = 0.6, find
1-P(B) = 0.6
P(B) = 0.4
Independent event
Two events A and B are independent if the occurrence of one does not affect the other
(i) P(B)
P(AUB)= P(A) + P(B) – P(A) x P(B)
0.8 = 0.5 + x – 0.5x
0.5x = 0.3; x = 0.6.
P(B) = 0.6
(ii) P(A’∩B)
P(A’∩B) = P(A’) x P(B) = (1-P(A)) x P(B) = (1-0.5)(0.6) = 0.3
(iii) P(A∩B’)
P(A∩B’) = P(A) x P(B’) = 0.5(1-0.6) = 0.2
(iv) P(A’∩B’)
P(A’∩B’) = P(A’) x P(B’) = (1-0.5)(1-0.6) = 0.2
(v) P(A’UB)
P(A’UB) = P(A’) + P(B) – P(A∩B) = 0.5 + 0.6 – (0.5 x 0.6) = 0.8
Example 16
1 1
Events A and B are independent such that P(A∩B) = , P(A) = , find
12 3
(i) P(B)
P(A∩B) = P(A) x P(B)
1 1 1
= 𝑥 𝑃(𝐵); P(B) =
12 3 4
(ii) P(AUB)
1 1 1
P(AUB) = P(A) + P(B) – P(A∩B) = + − = 0.5
3 4 12
(iii) Show that a’ and B are independent
P(A’∩B) = P(B) – P(A∩B)
P(B) – P(A) x P(B)
= P(B)(1-P(A)
= P(A’) x P(B)
Example 17
(i) P(B)
P(AUB’) = P(A) + P(B’) – P(A∩B’)
0.9 = 0.4 + (1-y) – 0.4(1- y) = 0.4 + 1 –y – 0.4 + 0.4y = 1 – 0.6y
0.6y = 0.1
0.1 1
y= =
0.6 6
(ii) P(AUB)
2 1 2 1 12+5−2 15
P(AUB) = P(A) + P(B)- P(A∩B)= + − 𝑥 = = = 0.5
5 6 5 6 30 30
Example 18
1
The probability of two independent events A and B occurring together is . The probability that
8
5
either or both events occur is . Find
8
(i) P(A)
(ii) P(B)
Solution
5 1
Given P(AUB) = and P(A∩B) =
8 8
1 6
+𝑦 =
8𝑦 8
Multiplying through by 8y
1 + 8y2 = 6y
8y2 – 6y + 1 = 0
8 4 1
Either y = = 0.5 𝑂𝑟 𝑦 = = = 0.25
16 16 4
1
When y = 0.5; x = = 0.25
8 𝑥 0.5
1
When y = 0.25; x = = 0.5
8 𝑥 0.25
Hence P(A) = 0.25 and P(B) = 0.5 or P(A) = 0.5 and P(B) = 0.25
Example 19
Abel, Bob and Charles applied for the same job in a certain company. The probability that Abel will
3 1
take the job is , the probability that Bob takes it is while the probability that Charles will take the
4 2
2
job is ; what is the probability that
3
Revision exercise C
1. Events A and B are independent such that P(A) = 0.4, P(B) = 0.25. Find
(i) P(A∩B) (i) P(A∩B’) (iii) P(A’∩B’)
2. Events A and B are independent such that P(A) = 0.3, P(B) = 0.5. Find
(i) P(A∩B) (ii) P(AUB) (iii) P(A’∩B’)
3. Events A and B are independent such that P(A) = 0.4, PAUB) = 0.7 Find
(i) P(B) (ii) P(A∩B) (iii) P(A’∩B)
1 3
4. Events A and B are independent such that P(A) = , P(B) = . Find the probability that
3 4
(i) Both occur
(ii) Only one occurs
2
5. The probability that two independent events A and B occur together = and the probability
15
3
that either A or B or both occur is . Find
5
(i) P(A) (ii) P(B)
6. A mother and her daughter both enter a competition. The probability that a mother wins a prize
1 2
= and the probability that her daughter wins the prize is . Assuming that the two events are
6 7
independent, find the probability that
(i) Either the mother of the daughter but not both wins the prize
(ii) At least one of them wins the prize
7. Two athletes, Kiprotich and Chebet attempt to qualify for Olympics games. The probabilityof
Kiprotich qualifying is 0.8 and the probability that both Kiprotich and Chebet qualifying is 0.6.
given that the probability of the athletes qualifying are independent events, find the probability
that only one qualifies
1
8. The probability of two independent events A and B occurring together = . The probability that
10
8
either or both events occur is . Find
10
(i) P(A)
(ii) P(B)
9. The probability that a certain types of computer will break down on the first month of use = 0.1.
If the school has two such computer bought at the same time, find the probability that at the
end of the first month just one has broken. Assume that the performance of the two computers
are independent
10. Three athletes enter a marathon race. The respective probabilities of them completing the race
are 0.9, 0.7 and 0.6. assuming that their performance are independent, find the probability that
(i) they all complete the race
(ii) at least two complete the race
1 2
11. The probability that two twins pass an interview are 𝑎𝑛𝑑 . Assuming that their performance
3 5
are independent, find the probability
(i) They all pass the interview
(ii) Only one passes the interview
12. The probability that Angela can solve a certain number is 0.4 and the probability that Jane can
solve the same number is 0.5, find the probability the number will be solved if both students try
the number independently
13. Three target men take part in a shooting competition, their chances of hitting the target are
1 1 1
, 𝑎𝑛𝑑 . Assuming that their performance are independent, find the probability that
4 3 2
(i) Only one will hit the target
(ii) Target will be hit
14. Three football teams Noa, Kitende and Budo are playing in Nationals. The probability that Noa,
2 3 1
Kitende and Budo qualify for the finals is , 𝑎𝑛𝑑 . Find the probability that only two teams
3 5 4
will qualify for the finals
15. Three Athletes Kiprop, Chebet and Aloysius are competing for a place in Olympics games. The
2 2 5
probability that Kiprop, Chebet and Aloysius will qualify for the Olympics games is , 𝑎𝑛𝑑 .
3 5 6
Find the probability that only one athlete will qualify for the Olympics games .
2 2 3
16. The probability that three girls Faith, Jane and Angela will pass exams is , 𝑎𝑛𝑑 respectively.
3 5 4
Find the probability that
(i) All the three will fail
(ii) All the three will pass
(iii) Only two will pass
17. The interview involves written, oral and practical tests. The probability than an interviewee
passes written = 0.8, oral is 0.6 and practical is 0.7. what is the probability that the interviewee
will pass
(i) The entire interview
(ii) Exactly two of the interview test
18. The probabilities that the players A, B and C score in a netball game are
1 1 1
, 𝑎𝑛𝑑 𝑟𝑒𝑠𝑝𝑒𝑐𝑡𝑖𝑣𝑒𝑙𝑦. If the player play together in a game, find the probability that
5 4 3
(i) Only one score
(ii) At least one player scores
(iii) Two and only two player score
1 1
19. Events a and B are such that P(A) = , P(B) = . Find P(AUB) when A and B are
5 2
(i) Independent events
(ii) Mutually exclusive events
6. A mother and her daughter both enter a competition. The probability that a mother wins a prize
1 2
= and the probability that her daughter wins the prize is . Assuming that the two events are
6 7
independent, find the probability that
5
(i) Either the mother of the daughter but not both wins the prize =
14
1 5 5 2 15 5
P(M∩D’) + P(M’∩D) = P(M)x P(D’) + P(M’) x P(D) = 𝑥 + 𝑥 = =
6 7 6 7 42 14
(ii) At least one of them wins the prize
1 2 1 2 17
P(AUB) = P(A) + P(B) – P(A∩B) = + − x =
6 7 6 7 42
7. Two athletes, Kiprotich and Chebet attempt to qualify for Olympics games. The probabilityof
Kiprotich qualifying is 0.8 and the probability that both Kiprotich and Chebet qualifying is 0.6.
given that the probability of the athletes qualifying are independent events, find the probability
that only one qualifies = 0.35
P(K∩B) = P(K) x P(C) = 0.8 x P(C) = 0.6
0.6 3
P(C) = =
0.8 4
P(K∩C’) + P(K’∩C) = 0.8 x 0.25 + 0.2 x 0.75 = 0.35
1
8. The probability of two independent events A and B occurring together = . The probability that
10
8
either or both events occur is . Find
10
(iii) P(A)
(iv) P(B)
Solution
Either P(A) = 0.13 and P(B) = 0.77 or P(A) = 0.77 and P(B) = 0.13
9. The probability that a certain types of computer will break down on the first month of use = 0.1.
If the school has two such computer bought at the same time, find the probability that at the
end of the first month just one has broken. Assume that the performance of the two computers
are independent= 0.18
Let the computers be A and B
P(one has broken down) = P(A∩B’) + P(A’∩B)
=0.1 x 0.9 + 0.9 x 0.1
= 0.18
10. Three athletes enter a marathon race. The respective probabilities of them completing the race
are 0.9, 0.7 and 0.6. Assuming that their performance are independent, find the probability that
(i) they all complete the race
Let the athletes be A, B, C
P(all complete the race) = P(A∩B∩C) = 0.9 x 0.7 x 0.6 = 0.378
(ii) at least two complete the race
P(At least two complete the race) = P(A’∩B∩C) + P(A∩B’∩C) + P(A∩B∩C’) + P(A∩B∩C)
= 0.1 x 0.7 x 0.6 + 0.9 x 0.3 x 0.6 + 0.9 x 0.7 x 0.4 + 0.378
= 0.834
1 2
11. The probability that two twins pass an interview are 𝑎𝑛𝑑 . Assuming that their performance
3 5
are independent, find the probability
(i) They all pass the interview
Let the twins be A and B
1 2 2
P(all pass) =𝑃(𝐴 ∩ 𝐵) = 𝑥 =
3 5 15
(ii) Only one passes the interview
2 2 1 3 7
P(A∩B’) + P(A’∩B) = 𝑥 + 𝑥 =
3 5 3 5 15
12. The probability that Angela can solve a certain number is 0.4 and the probability that Jane can
solve the same number is 0.5, find the probability the number will be solved if both students try
the number independently = 0.7
= 0.7
13. Three target men take part in a shooting competition, their chances of hitting the target are
1 1 1
, 𝑎𝑛𝑑 . Assuming that their performance are independent, find the probability that
4 3 2
Let the men be A, B and V
(i) Only one will hit the target =
P(one hit the target) = P(A’∩B’∩C) + P(A’∩B∩C’) + P(A∩B’∩C’)
3 2 1 3 1 1 1 2 1
= 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
4 3 2 4 3 2 4 3 2
11
=
24
(ii) Target will be hit
P(target hit)= P(A’∩B’∩C) + P(A’∩B∩C’) + P(A∩B’∩C’) + P(A’∩B∩C) + P(A∩B∩C’) +
P(A∩B’∩C) + P(A∩B∩C)
11 3 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1
= + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
24 4 3 2 4 3 2 4 3 2 4 3 2
18
= = 0.75
24
14. Three football teams Noa, Kitende and Budo are playing in Nationals. The probability that Noa,
2 3 1
Kitende and Budo qualify for the finals is , 𝑎𝑛𝑑 . Find the probability that only two teams
3 5 4
will qualify for the finals
P(only two teams qualify) = P(N’∩K∩B) + P(N∩K’∩B) + P(N∩K∩B’)
1 3 1 2 2 1 2 3 3
= 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
3 5 4 3 5 4 3 5 4
25 5
= =
60 12
15. Three Athletes Kiprop, Chebet and Aloysius are competing for a place in Olympics games. The
2 2 5
probability that Kiprop, Chebet and Aloysius will qualify for the Olympics games is , 𝑎𝑛𝑑 .
3 5 6
Find the probability that only one athlete will qualify for the Olympics games .
P(only one qualifies) = P(K∩C’∩A’)+ P(K’∩C∩A’) + P(K’∩C’∩A)
2 3 1 1 2 1 1 3 5
= 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
3 5 6 3 5 6 3 5 6
23
=
90
2 2 3
16. The probability that three girls Faith, Jane and Angela will pass exams is , 𝑎𝑛𝑑 respectively.
3 5 4
Find the probability that
(i) All the three will fail
1 3 1 1
P(all fail) = P(F’∩J’∩A’) = 𝑥 𝑥 =
3 5 4 20
(ii) All the three will pass
2 2 3 1
P(all pass) = P(F∩J∩A) = 𝑥 𝑥 =
3 5 4 5
(iii) Only two will pass
P(only two pass) = P(F’∩J∩A) + P(F∩J∩A’) + P(F∩J’∩A)
1 2 3 2 2 1 2 3 3 28 7
= 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 = =
3 5 4 3 5 4 3 5 4 60 15
17. The interview involves written, oral and practical tests. The probability than an interviewee
passes written = 0.8, oral is 0.6 and practical is 0.7. what is the probability that the interviewee
will pass
(i) The entire interview
P(pass entire interview) = P(W∩O∩P) = 0.8 x 0.6 x 0.7 =0.336
(ii) Exactly two of the interview test
P(pass exactly two) = P(W’∩O∩P) + P(W∩O’∩P) + P(W∩O∩P’)
= 0.2 x 0.6 x 0.7 + 0.8 x 0.4 x 0.7 + 0.8 x 0.6 x 0.3
= 0.452
18. The probabilities that the players A, B and C score in a netball game are
1 1 1
, 𝑎𝑛𝑑 𝑟𝑒𝑠𝑝𝑒𝑐𝑡𝑖𝑣𝑒𝑙𝑦. If the player play together in a game, find the probability that
5 4 3
(i) Only one score
P(only one scores) = P(A∩B’∩C’) + P(A’∩B∩C’) + P(A’∩B’∩C)
1 3 2 4 1 2 4 3 1 26 13
= 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 = =
5 4 3 5 4 3 5 4 3 60 30
(ii) At least one player scores
P(at least one scores) = P(A∩B’∩C’) + P(A’∩B∩C’) + P(A’∩B’∩C) + P(A∩B∩C’) +
P(A’∩B∩C) + P(A∩B’∩C) + P(A∩B∩C)
13 1 1 2 4 1 1 1 3 1 1 1 1
= + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
30 5 4 3 5 4 3 5 4 3 5 4 3
36 3
= =
60 5
(iii) Two and only two player score
= P(A∩B∩C’) + P(A’∩B∩C) + P(A∩B’∩C)
1 1 2 4 1 1 1 3 1
= 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
5 4 3 5 4 3 5 4 3
9 3
= =
60 20
1 1
19. Events a and B are such that P(A) = , P(B) = . Find P(AUB) when A and B are
5 2
(i) Independent events
1 1 1 1 6 3
P(AUB) = P(A) + P(B) – P(A∩B) = + − 𝑥 = =
5 2 5 2 10 5
7
(ii) Mutually exclusive events =
10
1 1 7
P(AUB) = P(A) + P(B) – P(A∩B) = + − 0 =
5 2 10
Conditional probability
If A and B are two events, then the conditional probability that A occurs given that B has already
occurred is P(A/B)
𝑃(𝐴∩𝐵)
P(A/B) =
𝑃(𝐵)
Example 20
1 1 2
Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A/B) = . Find
5 4 5
(i) P(A∩B)
𝑃(𝐴∩𝐵)
P(A/B) =
𝑃(𝐵)
2 1 2
P(A∩B) = 𝑥 = = 0.1
5 4 20
(ii) P(AUB)
1 1
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(A∩B) = + − 0.1 = 0.35
5 4
(iii) P(B/A)
𝑃(𝐴∩𝐵) 0.1
P(B/A) = = = 0.5
𝑃(𝐴) 0.2
Example 21
4 1 5
Events A and B are such that P(A) = , P(A∩B’) = and P(A/B)= . Find
7 3 14
(i) P(A∩B)
4 1 12−7 5
P(A∩B) = P(A) - P(A∩B’) = − = =
7 3 21 21
(ii) P(B)
𝑃(𝐴∩𝐵)
P(A/B) =
𝑃(𝐵)
5 5 5 14 2
P(B) = ÷ = 𝑥 =
21 14 21 5 3
(iii) P(AUB)
4 2 5
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(A∩B) = + − =1
7 3 21
Example 22
1 1
Events A and B are independent. Given that P(A∩B’) = and P(A’/B) = . Find
4 6
(i) P(A)
𝑃(𝐴′∩𝐵) 𝑃(𝐴′ ) 𝑥 𝑃(𝐵)
P(A’/B) = =
𝑃(𝐵) 𝑃(𝐵)
1 1 5
P(A’) = and P(A) = 1- =
6 6 6
(ii) P(B)
P(A∩B’) = P(A) x P(B’) =
1 5 1 6 3
P(B’) = P(A∩B’)÷ 𝑃(𝐴) = ÷ = 𝑥 =
4 6 4 5 10
P(B) = 1 – P(B’) = 1- 0.3 = 0.7
5 7 7
(iii) P(A∩B) = P(A) x P(B) = 𝑥 =
6 10 12
(iv) P(AUB)’
5 7 7 19
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(A∩B) = + − =
6 10 12 20
19 1
P(AUB)’ =1- P(AUB) = 1 - =
20 20
Revision exercise D
3 1 1
1. Events X and Y are such that P(X’) = , P(Y/X’) = and P(Y’/X) = . Find
5 3 4
1
(i) P(Y) = (ii) P(X’/Y)
2
2 1 2
2. Events A and B are such that P(A)= , P(A/B) = , P(B/A) = . Find
5 2 3
4 8 2
(i) P(A∩B) = (ii) P(B) = (iii) P(AUB) =
15 15 3
1 1 4
3. Events A an B are such that P(A) = , P(B/A) = and P(B’/A’) = . Find
3 4 5
3 1 13 7
(i) P(B’/A) = (ii) P(A∩B) = (iii) P(B) = (iv) P(AUB) =
4 12 60 15
1 1 1
4. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A∩B’) = . Find
2 3 3
5 1
(i) P(A’UB’) = (ii) P(A’/B’) =
6 2
1 1 1
5. Events A and B are such that P(A∩B) = , P(B/A) and P(B) = . Find
12 3 6
1 1 1
(i) P(A) = (ii) P(A/B) = (iii) P(A/B’) =
4 2 5
6. Events A and B are such that P(AUB) = 0.8, P(A/B) = 0.2 and P(A’∩B’) = 0.4. Find
(i) P(A∩B) = 0.1 (ii) P(B) = 0.5 (ii) P(A) = 0.4 (iv) P(A/B’) = 0.6 (v) P(A’/B’) =0.4
7. Events A and B are independent. Given that P(A) = 0.2 and P(B) = 0.15. find
(i) P(A∩B) = 0.03 (ii) P(A/B) = 0.2 and P(AUB) = 0.32
8. Events A and B are such that P(A) = 0.2, P(A/B) = 0.4 and P(B) = 0.25. Find
(i) P(A∩B) = 0.1 (ii) P(B/A) = 0.5 (ii) P(AUB) = 0.35
1 1 2
9. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A/B) = . Find
3 4 5
(i) P(A∩B) = 0.1 (ii) P(B/A) = 0.3
2 1 2
10. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A/B) = . Find
3 4 3
1 1
(i) P(A∩B) = (ii) P(B/A) =
6 4
1 1 1
11. Events A and B are such that P(B) = , P(A) = and P(A∩B’) = . Find
3 2 3
5 2
(i) P(A’UB’) = (ii)P(B’/A’) =
6 3
1 3 7
12. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A/B) = . Find
2 8 12
7
(i) P(A∩B) =
32
3
(ii) P(B/A’) =
8
13. A and B are intersecting sets as shown in the Venn diagram below
A B
x y z
0.15
5
Given that P(A) = 0.6, P(A’/B) = and PAUB) = 0.85. Find
7
(iii) P(AUB)
2 8 4 10 2
P(AUB) = P(A) + P(B) – P(A∩B) = + − = =
5 15 15 15 3
1 1 4
3. Events A an B are such that P(A) = , P(B/A) = and P(B’/A’) = . Find
3 4 5
3
(i) P(B’/A) =
4
P(B/A) =
1 13 7
(ii) (ii) P(A∩B) = (iii) P(B) = (iv) P(AUB) =
12 60 15
1 1 1
4. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A∩B’) = . Find
2 3 3
5 1
(i) P(A’UB’) = (ii) P(A’/B’) =
6 2
1 1 1
5. Events A and B are such that P(A∩B) = , P(B/A) and P(B) = . Find
12 3 6
1 1 1
(i) P(A) = (ii) P(A/B) = (iii) P(A/B’) =
4 2 5
6. Events A and B are such that P(AUB) = 0.8, P(A/B) = 0.2 and P(A’∩B’) = 0.4. Find
(i) P(A∩B)
(ii) P(B) = 0.5
(iii) P(A) = 0.4
(iv) P(A/B’) = 0.6
(v) P(A’/B’) =0.4
7. Events A and B are independent. Given that P(A) = 0.2 and P(B) = 0.15. find
(i) P(A∩B) = P(A) x P(B) = 0.2 x 0.15 = 0.03
𝑃(𝐴∩𝐵) 0.03
(ii) P(A/B) = = = 0.2
𝑃(𝐵) 0.15
(iii) P(AUB) = P(A) + P(B) – P(A∩B) = 0.2 + 0.15 – 0.03 = 0.32
8. Events A and B are such that P(A) = 0.2, P(A/B) = 0.4 and P(B) = 0.25. Find
(i) P(A∩B)
𝑃(𝐴∩𝐵)
P(A/B) =
𝑃(𝐵)
P(A∩B) = 0.4 x 0.25= 0.1
(ii) P(B/A)
𝑃(𝐴∩𝐵) 0.1
P(B/A) = = = 0.5
𝑃(𝐴) 0.2
(iii) P(AUB)
P(AUB) = P(A) + P(B) - P(A∩B) = 0.2 + 0.25 – 0.1= 0.35
1 1 2
9. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A/B) = . Find
3 4 5
(i) P(A∩B)
𝑃(𝐴∩𝐵)
P(A/B) =
𝑃(𝐵)
2 1 1
P(A∩B) = 𝑥 =
5 4 10
(ii) P(B/A) = 0.3
𝑃(𝐴∩𝐵) 1 1 3
P(B/A) = = ÷ =
𝑃(𝐴) 10 3 10
2 1 2
10. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A/B) = . Find
3 4 3
(i) P(A∩B)
𝑃(𝐴∩𝐵)
P(A/B) =
𝑃(𝐵)
2 1 1
P(A∩B) = 𝑥 =
3 4 6
(ii) P(B/A)
𝑃(𝐴∩𝐵) 1 2 1 3 1
P(B/A) = = ÷ = 𝑥 =
𝑃(𝐴) 6 3 6 2 4
1 1 1
11. Events A and B are such that P(B) = , P(A) = and P(A∩B’) = . Find
3 2 3
(i) P(A’UB’)
1 1 5
P(A’UB’) = 1 – P(A∩B) = 1 - 𝑥 =
2 3 6
(ii) P(B’/A’)
2 1
𝑃(𝐴′ ∩𝐵′ ) 𝑥 2
3 2
P(B’/A’) = = 1 =
𝑃(𝐴′ ) 3
2
1 3 7
12. Events A and B are such that P(A) = , P(B) = and P(A/B) = . Find
2 8 12
(i) P(A∩B)
𝑃(𝐴∩𝐵)
P(A/B) =
𝑃(𝐵)
7 3 7
P(A∩B) = 𝑥 =
12 8 32
3 1
𝑃(𝐵∩𝐴′) 𝑥 3
8 2
(ii) P(B/A’) = = 1 =
𝑃(𝐴′) 8
2
13. A and B are intersecting sets as shown in the Venn diagram below
A B
x y z
0.15
5
Given that P(A) = 0.6, P(A’/B) = and PAUB) = 0.85. Find
7
y = 0.1
Substituting y in eqn.(i)
Combinations
The number of combinations of r objects from n unlike objects is 𝑛𝑐𝑟 where
𝑛!
𝑛𝑐𝑟 = (𝑛−𝑟)!𝑟!
Example 23
5! 5𝑥4𝑥3𝑥2𝑥1
Find the value of 5𝑐2 = (5−3)!.2! = 10
(3 𝑥 2 𝑥 1)(2 𝑥 1)
Example 24
A committee of 4 men and 3 women is to be formed from 10 men and 8 women. In how many ways
can the committee be formed?
A group of 9 has to be selected from 8 girls it can consist of either 5 boys or 4 girls of 4 boys and 5
girls. Find how many different groups can be chosen
Solutions to exercise E
1. A bag contains 5 Pepsi and 4 Mirinda bottle tops. Three bottle tops are picked at random from
the bag one after the other without replacement. Find the probability that the bottle tops
picked are of the same type.
Solution
n(S) = 3 tops from the 9 = 9𝑐3 = 84 𝑤𝑎𝑦𝑠
n(E) = 3 Pepsi from 5 + 3 Mirinda from 4 = 5𝑐3 𝑥 4𝑐0 + 5𝑐0 𝑥 4𝑐3 = 10 + 4 = 14 𝑤𝑎𝑦𝑠
14 1
P(same type) = =
84 6
2. In a group of 12 international referees, there are 3 from Africa, 4 from Asia and 5 from Europe.
To officiate at a tournament 3 referees are chosen at random from the group, find the
probability that:
(iv) A referee is chosen from each continent
(v) Exactly 2 referees are chosen from Asia
(vi) 3 referees are chosen from the same continent
Solution
Solution
2 4𝑐2 𝑥 3𝑐0 2 4𝑐0 𝑥 3𝑐2 1 7𝑐2 𝑥 4𝑐0 1 7𝑐0 𝑥 4𝑐2
(i) P(both the same colour) = [ ]+ [ ]+ [ ]+ [ ]
3 7𝑐2 3 7𝑐2 3 11𝑐2 3 11𝑐2
= 0.4494
2 4𝑐1 𝑥 3𝑐1 1 7𝑐1 𝑥 4𝑐1
(ii) P(both different colour) = [ ]+ [ ] = 0.5506
3 7𝑐2 3 11𝑐2
2 4𝑐1 𝑥 3𝑐1
[ ]
3 7𝑐2
(iii) P(from P/different colour) = = 0.6919
0.5506
4. A bag contains 20 good and 4 bad oranges. If 5 oranges are selected at random without
replacement. Find the probability that 4 are good and the other is bad
20𝑐4 .4𝑐1
P(X= 4) = = 0.456
24𝑐5
A factory makes cakes. When an inspector tests a random sample of cakes, the probability of any
cake being contaminated is 0.025. Jane bought two of the cakes made from the factory. Find the
probability
Solution
(ii) P(one contaminated) =P(C∩ 𝐶′) + P(C′ ∩ 𝐶) =0.025 x 0.975 + 0.975 x 0.025 = 0.04875
Example 28
A box contains 3 red balls and 4 blue balls. Two balls are randomly drawn one after the other
without replacement. Find the probability that
2R, 4B
3R, 4B
3R, 3B
4 3 4 3
(i) P(1st is blue) = 𝑥 + 𝑥 = 0.5714
7 6 7 6
3 2 4 3
(ii) P(2nd is red ) = 𝑥 + 𝑥 = 0.4286
7 6 7 6
3
(iii) P(2nd is red given 1st is blue) = = 0.5
6
3 2 4 3
(iv) P(both same colour) = 𝑥 + 𝑥 = 0.4286
7 6 7 6
3 4 4 3
(v) P(different colour) = 𝑥 + 𝑥 = 0.5714
7 6 7 6
Or = 1- 0.4286 = 0.5714
Example 29
A bag contains 8red pens and 3 green pens. Two pens are randomly picked one after the other, find
the probability of drawing two pens of different colours, if the
Solution
(i)
2R, 4B
8R, 3G
3R, 3B
8 3 3 8 24
P(different colour) = 𝑥 + 𝑥 =
11 10 11 10 55
(ii)
2R, 4B
8R, 3G
3R, 3B
8 3 3 8 48
P(different colour) = 𝑥 + 𝑥 =
11 11 11 11 121
Example 30
Bag A contains 8 red pens and 5 green pens. Bag B contains 6 red and 10 green pens. a pen is
randomly picked from bag A and placed in bag B. A pen is then randomly picked from bag B, fins the
probability that it will be red
Solution
B
A 7R, 10G
8R, 5G
B
6R, 11G
8 7 5 6 86
P(Red pen) = 𝑥 + 𝑥 = =0.3891
13 17 13 17 221
Example 31
Box A contains 6 red and 8 green sweets and box B contains 9 red and 7 green sweets. A box is
randomly picked and 2 sweets are randomly picked from it, one at a time without replacement. If A
is likely to be picked as B, find the probability that both sweets are
5R, 8G
A
6R, 8G
6R, 7G
Bags
A
B 8R, 7G
9R, 7G
9R, 6G
1 6 5 1 8 7 1 9 8 1 7 6
(i) P(same colour) = 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 = 0.4738
2 14 13 2 14 13 2 16 15 2 16 15
(ii) P(both different colour) = 1 - 0.4738 = 0.5262
1 6 5 1 8 7
𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
(iv) P(from A given that are of same colour) = 2 14 13 2 14 13
= 0.4987
0.4738
Exercise F
1. A box contains 15 red and 5 black balls. Two balls are picked at random one after the other
without replacement. find the probability that:
21
(i) both are red =
38
15
(ii) are different colour =
38
(iii) both are black, given that the second ball is black
2. A box contains 4 red balls and 6 black balls two balls are randomly drawn one after the other
without replacement. Find the probability that
1
(i) second ball is red given that the first ball is red =
3
2
(ii) both balls are red =
15
8
(iii) both balls of different colour =
15
3. A box contains 3 black balls and 5 white balls. Two balls are randomly drawn one after the
other without replacement. find the probability
5
(i) second ball is white =
8
4
(ii) first ball is white given that the second ball is white =
7
4. A box contains 3 red sweets, 8 blue sweets and 7 green sweets. Three sweets are randomly
drawn one after the other without replacement. Find that
7
(i) all sweets are blue =
102
1
(ii) all sweets are red =
816
7
(iii) one of each colour =
34
5. A box contains 7 black sweets and 3 white sweets. Three sweets are randomly drawn one
after the other with replacement. Find the probability that:
(i) all three sweets are black = 0.34
(ii) a white, black and a white sweet in that order are chosen = 0.063
(iii) two white and one black sweets are drawn = 0.189
(iv) at least one black sweet drawn = 0.97
5
6. A coin is tossed four times, find the probability of obtaining less than two heads. =
16
7. The probability that I am late for work is 0.05. Find the probability that on two consecutive
mornings:
(i) I am late for work twice = 0.0025
(ii) I am late for work once = 0.095
8. A box A contains 3 red balls and 4 brown balls while box B contains 3 red balls and 2 brown
balls. A box is drawn at random and one ball is randomly drawn from it. Find the probability
that;
18
(i) the ball is red =
35
5
(ii) the ball came from box A given that it is red =
12
9. a bag contains 10 white and 6 red balls two balls are randomly drawn one after the other
without replacement. Find the probability that the second ball drawn is
(i) red given that the first one was white = 0.4
(ii) white = 0.675
10. Box P contains 2 red balls and 2 blue balls while Box Q contains 2 red balls and 3 blue balls.
A box is drawn at random and two balls are randomly drawn from it, one after the other
19
without replacement. Find the probability that the balls are of different colour. = .
30
11. A box contains 4 white balls and 1 black ball. A second box contains 1 white and 4 black
balls. A ball is drawn at random from the first bag and put into the second bag, then a ball is
taken from the second bag and put into the first bag. Find the probability that a white ball
7
will be picked when a ball is selected from the first bag =
10
12. (a) a box contains 7 red balls and 6 blue balls . Three balls are selected at random without
replacement. find the probability that:
(i) they are the same colour = 0.1923
(ii) at most two are blue = 0.9301
(b) Two boxes P and Q contain white and brown cards. P contains 6 white and 4 brown. Q
contains 2 white and 3 brown. A box is selected at random and a card is selected at random.
Find the probability that
13. A box contains two types of balls, red and black. When a ball is picked from the box, the
7
probability that it is red is . Two balls are picked at random from the box without
12
replacement. find the probability that
5
(i) The second ball is black =
11
7
(ii) The first ball is red, given that the second one is black =
11
14. A bag contains 30 white, 20 blue and 20 red balls. Three balls are selected at random
without replacement. Find the Probability that the first ball is white and the ball is also white
= 0.18
15. A box A contains 4 white and 2 re ball. Box B contains 3 white and 2 red balls. A box is
selected at random and two balls are picked one after the other without replacement.
(i) Find the probability that the two balls picked are red. = 0.1333
(ii) Given that two white balls are picked, what is the probability that they are from box
B = 0.3333
Solutions to exercise F
1. A box contains 15 red and 5 black balls. Two balls are picked at random one after the other
without replacement. find the probability that:
14R, 5B
15R, 5B
15R, 4G
2. A box contains 4 red balls and 6 black balls two balls are randomly drawn one after the other
without replacement. Find the probability that
3R, 6B
4R, 6B
4R, 5G
(i) second ball is red given that the first ball is red
3 1
P(2nd red/1st red) = =
9 3
(ii) both balls are red
4 3 12 2
P(both red) =P(R∩R) = 𝑥 = =
10 9 90 15
(iii) both balls of different colour
4 6 6 4 8
P(both different colour) = P(R∩B) + P(B∩R) = 𝑥 + 𝑥 =
10 9 10 9 15
3. A box contains 3 black balls and 5 white balls. Two balls are randomly drawn one after the
other without replacement. find the probability
2B, 5W
3B, 5W
3B, 4W
4. A box contains 3 red sweets, 8 blue sweets and 7 green sweets. Three sweets are randomly
drawn one after the other without replacement. Find that
(i) all sweets are blue
8 7 6 7
P(all blue) = 𝑥 𝑥 =
18 17 16 102
(ii) all sweets are red
3 2 1 1
P(all red) = 𝑥 𝑥 =
18 17 16 816
(iii) one of each colour
5. A box contains 7 black sweets and 3 white sweets. Three sweets are randomly drawn one
after the other with replacement. Find the probability that:
(i) all three sweets are black
P(all black) = P(B∩B∩B) = 0.7 x 0.7 x 0.7 = 0.343
(ii) a white, black and a white sweet in that order are chosen
=0.3 x 0.7 x 0.3= 0.063
(iii) two white and one black sweets are drawn
P(2W, 1B) = P(W∩W∩B) + P(W∩B∩W) + P(B∩W∩W)
= 3(0.3 x 0.3 x 0.7) = 0.189
(iv) at least one black sweet drawn
P(at least 1B) = [P(W∩W∩B) + P(W∩B∩W) + P(B∩W∩W)]+ P(W∩B∩B) +
P(B∩B∩W) + P(B∩W∩B) + P(B∩B∩B)
= 0.189 +3(0.3 x 0.7 x 0.7) + 0.7 x 0.7 x 0.7
= 0.973
6. A coin is tossed four times, find the probability of obtaining less than two heads.
P(less than 2H) = P(H∩T∩T∩T) + P(T∩H∩T∩T) + P(T∩T∩H∩T)+ P(T∩T∩T∩H) + P(T∩T∩T∩T)
1 1 1 1 5
= 5( 𝑥 𝑥 𝑥 ) =
2 2 2 2 16
7. The probability that I am late for work is 0.05. Find the probability that on two consecutive
mornings:
(i) I am late for work twice
= P(L∩L) = 0.05 x 0.05= 0.0025
(ii) I am late for work once
= P(L∩L’) + P(L’∩L) = 2(0.05 x 0.95) = 0.095
8. A box A contains 3 red balls and 4 brown balls while box B contains 3 red balls and 2 brown
balls. A box is drawn at random and one ball is randomly drawn from it. Find the probability
that;
(i) the ball is red
1 3 1 3 3 3 18
P(R) = P(A∩R) + P(B ∩ R) = 𝑥 + 𝑥 = + =
2 7 2 5 14 10 35
(ii) the ball came from box A given that it is red
P(A∩R) 3 35 5
P(A/R) = = 𝑥 =
𝑃(𝑅) 14 18 12
9. A bag contains 10 white and 6 red balls two balls are randomly drawn one after the other
without replacement. Find the probability that the second ball drawn is
(i) red given that the first one was white
6
= = 0.4
15
(ii) white
10 9 6 10
P(2nd W) = P(W∩W) + P(R∩W) = 𝑥 + 𝑥 = 0.675
16 15 16 15
10. Box P contains 2 red balls and 2 blue balls while Box Q contains 2 red balls and 3 blue balls.
A box is drawn at random and two balls are randomly drawn from it, one after the other
19
without replacement. Find the probability that the balls are of different colour. = .
30
P(different colour) = P(P∩R∩B) + P(P∩B∩R) + P(Q∩R∩B)+ P(Q∩R∩B)
1 2 2 1 2 2 1 2 3 1 3 2
= 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
2 4 3 2 3 4 2 5 4 2 5 4
1 1 3 3 10+10 +9+9 19
= + + + = =
6 6 20 20 60 30
11. A box contains 4 white balls and 1 black ball. A second box contains 1 white and 4 black
balls. A ball is drawn at random from the first bag and put into the second bag, then a ball is
taken from the second bag and put into the first bag. Find the probability that a white ball
7
will be picked when a ball is selected from the first bag =
10
Let A = 1st bag and B = 2nd bag
W1 = a white ball drawn from A for the first time
B1 = a black ball draw from A for the first time
W2 = a white ball drawn from A for the second time
B2 = a black ball draw from A for the second time
W3 = a white ball drawn from A for the second time
B3 = a black ball draw from A for the second time
A
4W,1B
B
2W,4B A
3W,2B
A
4W,1B
A
5W,0B
B
1W,5B
A
4W,1B
12. (a) A box contains 7 red balls and 6 blue balls. Three balls are selected at random without
replacement. find the probability that:
(i) they are the same colour
7 6 5 6 5 4
P(same colour) = P(R∩R∩R) + P(B∩B∩B) = 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 = 0.1923
13 12 11 13 12 11
(ii) at most two are blue
P(at most 2B) = P(R∩R∩R) + P(R∩R∩B)+ P(B∩R∩R) + P(R∩B∩R)+ P(R∩B∩B) +
P(B∩B∩R) + P(B∩R∩B)
6 5 4
= 1- P(B∩B∩B) = 1 - 𝑥 𝑥 = 0.9301
13 12 11
(b) Two boxes P and Q contain white and brown cards. P contains 6 white and 4 brown. Q
contains 2 white and 3 brown. A box is selected at random and a card is selected at random.
Find the probability that
P(Q∩W) 0.2
P(Q/W) = = = 0.4
𝑃(𝑊) 0.5
13. A box contains two types of balls, red and black. When a ball is picked from the box, the
7
probability that it is red is . Two balls are picked at random from the box without
12
replacement. find the probability that
(i) The second ball is black
7 5
P(R) = ; P(B) =
12 12
7 5 5 4 5
P(B) = P(R∩B) + P(B∩B) = 𝑥 + 𝑥 =
12 11 12 11 11
(ii) The first ball is red given that the second one is black
P(R∩B) 35 5 35 11 7
P(1st B/B) = = ÷ = 𝑥 =
𝑃(𝐵) 121 11 121 5 11
14. A bag contains 30 white, 20 blue and 20 red balls. Three balls are selected at random
without replacement. Find the Probability that the first ball is white and the third ball is also
white
30 20 29 30 20 29 30 29 28
P = P(W∩B∩W) + P(W∩R∩W) + P(W∩W∩W) = 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥
70 69 68 70 69 68 70 69 68
= 0.18
15. A box A contains 4 white and 2 re ball. Box B contains 3 white and 3 red balls. A box is
selected at random and two balls are picked one after the other without replacement.
(i) Find the probability that the two balls picked are red.
1 2 1 1 3 2 8
P(R) = P(A∩R1∩R2) + P(B∩R1∩R2) = 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 = = 0.1333
2 6 5 2 6 5 60
(ii) Given that two white balls are picked, what is the probability that they are from box
B
1 4 3 1 3 2 18
P(W) = P(A∩W1∩W2) + P(B∩W1∩W2) = 𝑥 𝑥 + 𝑥 𝑥 =
2 6 5 2 6 5 60
P(B∩W1∩W2) 6 18 6 1
P(B/W) = = ÷ = =
𝑃(𝑊) 60 60 18 3
= 0.3333
Solution
T
2 1
(i) P(G) = P(T∩ G) + P(T’∩G) = 𝑥 0.8 + 𝑥 0.5 = 0.7
3 3
2
𝑃(𝑇∩𝐺) 𝑥 0.8
3
(ii) P(T/G) = = = 0.762
𝑃(𝐺) 0.7
Example 33
The probability that a golfer hits the ball on the green if it is windy as he strikes the ball is 0.4 and
the corresponding probability if it is not windy as he strikes the ball is 0.7. The probability that the
3
wind blow as he strikes the ball is . Find the probability that
10
T’
Example 33
When students were to go for a geography tour, the school hired three different types of vehicles,
buses, coaster and taxis. Of the hiring’s 40% were buses, 50% were coasters and 10% were taxis. For
bus hired 9% arrive late, the corresponding percentages for a coaster and a taxi being 6% and 20%
respectively. Find the probability that the next vehicle hired
8. Of the group of students studying A-level in a school, 56% are boys and 44% are girls. The
1
probability that a boy of this group is studying chemistry is and the probability that a girl of
5
1
this group is studying chemistry is :
11
(i) Find the probability that a student selected at random from this group is a girl studying
1
chemistry. =
25
(ii) Find the probability that a student selected at random from this group is not studying
106
chemistry. =
125
(iii) Find the probability that a chemistry student selected at random from this group is
14
male =
19
9. When a school wants to buy chalk, the school phones three suppliers A, B or C of the phone
calls to them. 30% are to A, 10% to B and 60% to C. the percentage of occasions when the
supplies deliver chalk after a phone call to them are 20% for A, 6% for B and 9% for C.
(i) Find the probability that the suppler phoned will not deliver chalk on the day if
phoning.=0.88
(ii) Given that the school phones a supplier and the supplier can deliver chalk that, find the
probability that the school phoned supplier B. = 0.05
10. In Kampala city, 30% of the people are F.D.C, 50% are N.R.M and 20% are independent.
Records show that in previous elections, 65% of the F.D.C voted, 85% of the N.R.M voted and
50% of the independent voted. A person is randomly selected from the city.
(i) Find the probability that the person voted= 0.72
(ii) Given that the person didn’t vote, determine the probability that is an F.D.C = 0.375
11. A shop stocks two brands of toothpaste, Colgate toothpaste and Fresh up toothpaste, and two
sizes, large and small. Of the stock 70% is Colgate and 30% is Fresh up. Of the Colgate, 30% are
small size and of Fresh up 40% are small size. Find the probability that;
(i) A toothpaste chosen at random from the stalk will be of small size = 0.33
7
(ii) Small toothpaste chosen at random from the stalk will be of Colgate. =
11
12. At a bus park, 60% of the buses are of Teso coaches, 25% are Kakise buses and the rest are Y.Y
buses. Of the Teso coaches 50% have TVs, while for the Kakise and Y.Y buses only 55 and 15
have TVs respectively. If a bus is selected at random from the park, determine the probability
that
(i) Has a TV = 0.314
(ii) Kakise bus is selected that it has TV= 0.0398
13. On a certain day, fresh fish from lakes, Kyoga, Victoria, Albert and George were supplied to a
market in ratio 30%, 40%, 20% and 10% respectively. Each lake had an estimated ratios of
poisoned fish of 2%, 3%, 3% and 1% respectively. If a health inspector picked a fish at random
(i) What is the probability that the fish was poisoned = 0.025
(ii) Given that the fish was poisoned, what is the probability that it was from L. albert. =
0.24
14. The chance that a person picked from a Kampala street is employed is 30 in every 48. The
probability that a person is a university graduate is employed is 0.6. Find
(i) the probability that the person picked at random from the street is a university
graduate and is employed = 0.375
(ii) number of people that are not university graduates and are employed from a group of
120 people. = 30
15. A mobile phone dealer imports Nokia and Motorola phones. In a given consignment, 55% were
Nokia and 45% were Motorola phones. The probability that a Nokia phone is defective is 4%.
The probability that a Motorola phone is defective is 6%. A phone is picked at random from the
consignment. Determine that it is
(i) defective = 0.049
(ii) a Motorola given that it is defective = 0.551
Solutions to revision exercise G
1. 55% of the teachers at a certain school are male. 30% of the male teachers are science teachers
and 5% of female teachers teach sciences. If a teacher is selected at random, what is the
probability that
P(M) = 0.55, P(F) =0.45, P(S/M) = 0.3, P(S/F) =0.05, P(S’/F) =0.95
(i) Teaches sciences
P(S) = P(M∩S) + P(F∩S) = 0.55 x 0.3 + 0.45 x 0.05 = 0.1875
(ii) She is a female given that she does not teach sciences.
P(S’) = 1 – P(S) = 1- 0.1875 = 0.8125
𝑃(𝐹∩𝑆 ′ ) 0.45 𝑥 0.95
P(F/S’) = = = 0.5262
𝑃(𝑆 ′ ) 0.8125
2. The probability that a golfer hits the ball on the green if it is windy as he strikes the ball is 0.4
and the corresponding probability if it is not windy as he strikes the ball is 0.7. The probability
3
that the wind blows as he strikes the ball is . Find the probability that:
10
Summary
P(S/W) = 0.4, P(S/W’) = 0.7, P(W) = 0.3, P(W’) = 0.7
(i) he hits the ball on the green
P(S) = P(S∩W) + P(S∩W) = 0.4 x 0.3 + 0.7 x 0.7= 0.61
(ii) it was not windy, given that he does not hit the ball on the green
P(S’) = 1- 0.61 = 0.39
𝑃(𝑊 ′ ∩𝑆 ′ ) 0.7 𝑥 0.3
P(W’/S’) = = = 0.5385
𝑃(𝑆 ′ ) 0.39
3. In a restaurant, 40% of the customer’s order for chicken. If a customer orders, the probability
that he will take juice is 0.6. If he does not order chicken, the probability that he will take juice
is 0.3. Find the probability a customer picked at random will order
P(C) = 0.4, P(C’) = 0.6, P(J/C) = 0.6, P(J/C’) = 0.3
(i) Chicken and juice
P(C∩J) = 0.4 x 0.6 = 0.24
(ii) Juice
P(J) = P(C∩J) + P(C’∩J) = 0.24 + 0.6 x 0.3= 0.42
4. In a factory, there are two different machines A and B. Items are produced from A and B with
respective probabilities of 0.2 and 0.8. it was established that 5% and 8%produced by A and B
respectively are defective. If one item is selected randomly, find the probability that
Summary
P(A) = 0.2, P(B) = 0.8, (D/A) = 0.05, P(D/B) 0.08
(i) it is defective
P(D) = P(A∩D) + P(B∩B) = 0.2 x 0.05 + 0.8 x 0.08 =0.074
(ii) it is produced by A given that t is defective
𝑃(𝐴∩𝐷) 0.2 𝑥 0.05
P(A/D) = = = 0.1351
𝑃(𝐷) 0.074
5. Data from electoral commission showed that in the previous electron, of all the Kampala
parliamentary contestants, 70% were N.R.M, 20% were F.D.C and 10% were independents. 5%
N.R.M contestants won elections, 95% of F.D.C contestants won elections and 25% of the
independent contestants won elections. If a contestant is chosen at random, find the
probability that the person
Summary
P(N) = 0.7, P(F) = 0.2, P(I) = 0.1, P(W/N) = 0.05, P(W/F) = 0.95, P(W/I) = 0.25
(i) won election
P(W) = P(N∩W) + P(F∩W) + P(I∩W) = 0.7 x 0.05 + 0.2 x 0.95 + 0.1 x 0.25= 0.25
(ii) an F. D.C won elections = 0.2 x 0.95 = 0.19
6. A student travels to school by route A or route B. The probability that she uses route A is 0.25.
2
The probability that she is late to school if she uses route A is and the corresponding
3
1
probability if she uses route B is .
3
2 1
P(A) = 0.25, P(B) = 0.75, P(L/A) = , P(L/B) =
3 3
(i) Find the probability that she will be late to school.
2 1
P(L) = P(A∩L) + P(B∩L) = 0.25 x + 0.75 x = 0.417
3 3
(ii) Given that she is late, what is the probability that she used route B
P(B∩L) 0.25
P(L/B) = = = 0.6
𝑃(𝐿) 0.417
7. A student is to travel to school for an interview. The probability that he will be on time for the
interview when he travels taxi and boda respectively are 0.1 and 0.2. The probability that he will
travel by taxi and boda are 0.6 and 0.4 respectively.
Summary
P(T) = 0.6, P(B) = 0.4, P(t/T) = 0.1, P(t’/T) = 0.9, P(t/B) = 0.2, P(t’/B) = 0.8
(i) find the probability that he will be on time
P(on time) = P(t) = P(T∩t) + P(B∩t) = 0.6 x 0.1 + 0.4 x 0.2= 0.14
(ii) given that he is not on time, what is the probability that he travelled by boda
Probability that he s not on time = 1- P(t) = 1 - 0.14 = 0.86
𝑃(𝑡 ′ ∩𝐵) 0.4 𝑥 0.8
P(B/t’) = = = 0.372
𝑃(𝑡 ′ ) 0.86
8. Of the group of students studying A-level in a school, 56% are boys and 44% are girls. The
1
probability that a boy of this group is studying chemistry is and the probability that a girl of
5
1
this group is studying chemistry is :
11
Summary
1
P(B) = 0.56, P(G) = 0.44, P(C/B) = 0.2, P(C/G) =
11
(i) Find the probability that a student selected at random from this group is a girl studying
chemistry.
1
P(G∩C) = P(G)x P(G/C) = 0.44 x = 0.04
11
(ii) Find the probability that a student selected at random from this group is not studying
chemistry.
P(C’) = 1- P(C) = 1 – 0.152= 0.848
(iii) Find the probability that a chemistry student selected at random from this group is
14
male =
19
P(B∩C) 0.56 𝑥 0.2
P(B/C) = = = 0.73684
𝑃(𝐶) 0.152
9. When a school wants to buy chalk, the school phones three suppliers A, B or C of the phone
calls to them. 30% are to A, 10% to B and 60% to C. the percentage of occasions when the
supplies deliver chalk after a phone call to them are 20% for A, 6% for B and 9% for C.
Summary
P(A) = 0.3, P(B) = 0.1, P(C) = 0.6, P(D/A) = 0.2, P(D’/A) = 0.8, P(D/B) = 0.06, P(D’/B) = 0.94,
(i) Find the probability that the suppler phoned will not deliver chalk on the day if phoning.
P(D’) = P(D’∩A) + P(D’∩B) + P(D’∩C) = 0.3 x 0.8 + 0.1 x 0.94 + 0.6 x 0.91 =0.88
(ii) Given that the school phones a supplier and the supplier can deliver chalk that, find the
probability that the school phoned supplier B.
P(D) = P(D∩A) + P(D∩B) + P(D∩C) = 0.3 x 0.2 + 0.1 x 0.06 + 0.6 x 0.09 = 0.12
Or = 1- P(D’) = 1- 0.88 = 0.12
P(D∩B) 0.1 𝑥 0.06
P(B/D) = = = 0.05
𝑃(𝐷) 0.12
10. In Kampala city, 30% of the people are F.D.C, 50% are N.R.M and 20% are independent.
Records show that in previous elections, 65% of the F.D.C voted, 85% of the N.R.M voted and
50% of the independent voted. A person is randomly selected from the city.
Summary
P(F) = 0.3, P(N) = 0.5, P(I) = 0.2, P(V/F) = 0.65, P(V/N) = 0.85, P(V/I) =0.5
(i) Find the probability that the person voted
P(V) = P(V∩F) + P(V∩N) + P(V∩I) = 0.3 x 0.65 + 0.5 x 0.85 + 0.2 x 0.5 =0.72
(ii) Given that the person didn’t vote, determine the probability that is an F.D.C
P(V’) = P(V’∩F) + P(V’∩N) + P(V’∩I) = 0.3 x 0.35 + 0.5 x 0.15 + 0.2 x 0.5= 0.28
P(V’∩F) 0.3 𝑥 0.35
P(v’/F) = = = 0.375
𝑃(𝑉 ′ ) 0.28
11. A shop stocks two brands of toothpaste, Colgate toothpaste and Fresh up toothpaste, and two
sizes, large and small. Of the stock 70% is Colgate and 30% is Fresh up. Of the Colgate, 30% are
small size and of Fresh up 40% are small size. Find the probability that;
Summary
P(C) = 0.7 P(F) = 0.3, P(s/C) = 0.3, P(s/F) = 0.4
(i) A toothpaste chosen at random from the stalk will be of small size
P(s) = P(C∩s) + P(F∩s) = 0.7 x 0.3 + 0.3 x 0.4 = 0.33
(ii) Small toothpaste chosen at random from the stalk will be of Colgate.
𝑃(𝐶∩𝑠) 0.21 7
P(C/s) = = =
𝑃(𝑠) 0.33 11
12. At a bus park, 60% of the buses are of Teso coaches, 25% are Kakise buses and the rest are Y.Y
buses. Of the Teso coaches 50% have TVs, while for the Kakise and Y.Y buses only 55 and 15
have TVs respectively. If a bus is selected at random from the park, determine the probability
that:
= 0.025
(ii) Given that the fish was poisoned, what is the probability that it was from L. albert. =
0.24
P(A∩P P(A∩P) 0.006
P(A/P) = = = = 0.24
𝑃(𝑃) 𝑃(𝑃) 0.025
14. The chance that a person picked from a Kampala street is employed is 30 in every 48. The
probability that a person is a university graduate is employed is 0.6. Find
30
P(E) = = 0.625 and P(G/E) = 0.6
48
(i) the probability that the person picked at random from the street is a university
graduate and is employed
𝑃(𝐺∩𝐸)
P(G/E) =
𝑃(𝐸)
P(G∩E) = 0.625 x 0.6= 0.375
(ii) number of people that are not university graduates and are employed from a group of
120 people. = 30
From set theory
P(E) = P(G∩E) + P(G’∩E)
P(G’∩E) = 0.625 – 0.375 = 0.25
The number = 0.25 x 120 = 30
15. A mobile phone dealer imports Nokia and Motorola phones. In a given consignment, 55% were
Nokia and 45% were Motorola phones. The probability that a Nokia phone is defective is 4%.
The probability that a Motorola phone is defective is 6%. A phone is picked at random from the
consignment. Determine that it is
Thank you
Dr. Bbosa Science